Digitalna Biblioteka
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Digitalna Biblioteka

Knjige za download, prezentacije srednjoskolskih lektira, seminarski radovi...Sve na jednom mestu.
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Ivo Andrić "Opšti pogled"

Ići dole 
AutorPoruka
R. Miljan
Moderator
Moderator



Broj poruka : 45
Reputacija : 0
Datum upisa : 14.12.2010
Godina : 31
Lokacija : Surdulica, Republika Srbija

Ivo Andrić "Opšti pogled" Empty
PočaljiNaslov: Ivo Andrić "Opšti pogled"   Ivo Andrić "Opšti pogled" I_icon_minitimeSre Dec 15, 2010 6:52 am

Ivo Andrić književnu karijeru počinje kao pesnik, tek sporadično objavljujući prozne zapise i kratke priče, da bi se tek posle Prvog svetskog rata gotovo u potpunosti posvetio pripovedačkom radu. Njegova prva pripovedačka knjiga je posebno izdanje pripovetke „Put Alije Đerzeleza“ (1920). U međuratnom razdoblju slede još tri knjige priča (1924, 1931, 1936, sve sa istim, jednostavnim naslovom „Pripovetke“ i sve u izdanju SKZ-a), a posle Drugog svetskog rata i „Nove pripovetke“ (1948), „Panorama“ (1958), „Lica“ (1960) i „Kuća na osami“ (posthumno, 1976). Andrić je, takođe, imao običaj da uz knjige izabranih priča štampa i poneku novu, do tada u knjige neuvrštenu priču, a po periodici ostao je razasut izvestan broj priča koje za života nisu uključene u posebna izdanja. I u zaostavštini je nađeno nekoliko gotovih a neobjavljenih priča kao i niz proznih skica. Konačan broj Andrićevih priča još nije utvrđen.

Tipološki, Andrićeve priče mogle bi se podeliti u nekoliko osnovnih grupa: u pripovesti, bliske kratkom romanu, u realističke priče hronikalno-legendarnog tipa (priče sa istorijskom tematikom), u realističke priče sa razvijenom psihološkom dimenzijom pripovedanja (priče sa savremenom tematikom), u fantastičko-poetske priče, u i nenarativne priče sa dominacijom esejističko-meditativnog tona. Po mestu radnje te priče mogu se podeliti na „bosanske“ (travničke, sarajevske, višegradske, seoske), na beogradske, na mediteranske i na evropske. Ako je kriterijum za razvrstavanje Andrićevih priča priroda i poreklo njegovih junaka, onda se te priče mogu podeliti na više ciklusa: „jevrejski“, „fratarski“, „malograđanski“, „velegradski“, „seosko-hajdučki“, „priče o deci“ i tako dalje.

Andrićeve priče mahom su napisane u trećem pripovednom licu, iz pozicije objektivnog, sveznajućeg pripovedača. Priče u prvom licu znatno su ređe. Dominira monološko-meditativni ton, mimetički tretman sveta koji se u jednom trenutku preobražava u univerzalni simbolički iskaz, dijalozi su retki i škrti. Oni obično služe dodatnoj karakterizaciji realistički, iznutra i spolja precizno opisanih likova. Priče su centralni deo Andrićevog opusa kako zbog toga što je pisac po osnovnoj vokaciji prevashodno pripovedač, tako i zbog toga što se većina njegovih romana sastoji od više međusobno povezanih priča. Princip tog povezivanja je različit (okvirna priča u „Prokletoj avliji“, preplitanje paralelnih tokova u „Omerpaši Latasu“, nadovezivanje epizoda u „Na Drini ćuprija“), ali je jezgro Andrićevih proznih dela uvek novelističko.
Nazad na vrh Ići dole
 
Ivo Andrić "Opšti pogled"
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Ivo Andrić "Žeđ"
» Ivo Andrić "Zeko"
» Ivo Andrić "Gospođica"
» Ivo Andrić "Čaša"
» Ivo Andrić "Trup"

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Digitalna Biblioteka :: Resursi :: Prezentacije Lektira-
Skoči na: